CICÁK GONDOZÁSA
Az első és legfontosabb feladat, hogy ne alakítsuk ki kedvencünkben azt a tévhitet, hogy Ő az Úr a háznál. A másik pedig az, hogy adjuk neki azt, ami finom, ugyanakkor teljes értékű táplálék a számára. Ha az első felét már elbuktuk, és olyan macskánk van, aki kénye-kedve szerint irányítja minden mozdulatunkat, akkor sincs minden veszve. Klasszikus, egerésző macskánk ugyan már soha nem lesz, de elérhetjük, hogy lelkesen megegye a macskaeledelt.
Miből, mennyit és hogyan?
A macska – ragadozó, húsevő állat lévén - olyan étrendet kíván, amelyben kiegyensúlyozott arányban szerepelnek a fehérjék, zsírok, szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok. Tehát nem mindegy, hogy milyen az a macskaeledel, amit a kosárba teszünk! Fontos, hogy megfeleljen a cicus korának, energiafelhasználásának, egészségi állapotának, fajtájának valamint aktuális élettani állapotának. Ha ezekkel mind tisztában vagyunk, akkor az eladók segítenek kiválasztani kedvencünknek a megfelelő állateledelt. Az ízekkel való kísérletezést így sem ússzuk meg, de az már a könnyebb része a dolognak.
A macska etetésénél – ahogy minden házi kedvencnél – szigorúan be kell tartani, hogy mindig csak annyit adjunk, amennyire aznap szüksége van – ez általában rá van írva a táp csomagolására. Ha erre fittyet hányunk, és olyan étrenden tartjuk kedvencünk, amelyből valamelyik tápanyag hiányzik, vagy éppen túlsúlyban van, az az egyensúly felborulása miatt egészségügyi problémákhoz vezethet.
És igen, kénytelen vagyok bemondani azt a közhelyes megállapítást is, hogy minél drágább egy táp, annál biztosabb, hogy jó minőségű alapanyagokból állították össze. Nem lesz benne műtrágya, hormon, káros baktérium és egyéb szennyező anyag. Óvakodjunk a nevenincs, gyanúsan olcsó macskaeledelektől, pláne azoktól, amelyek csomagolásán még az összetétel sincs feltüntetve. Ha nem tesszük, könnyen lesz az olcsóbból a drágább...
Száraz vagy nedves eledelt?
A macskának adható kész eledeleket alapvetően három csoportba sorolhatjuk: konzervek vagy nedves tápok, félig nedves és száraztápok. A legtöbb gazdi a száraz táp & nedves eledel (konzerv vagy alutasakos) kombinációt választja, mert így biztosan hozzájut a cicus a számára fontos tápanyagokhoz.
A legjobb megoldás az, ha a száraz táp mellett a nap meghatározott időszakában - például reggelire vagy vacsorára - kiegészítésként konzerv macskaeleséggel lepjük meg kedvencünket. A nedves eleségek közül mindig jó minőségű konzerveket válasszunk, amelyek csak színtiszta húst vagy halat tartalmaznak. Így változatosabbá és élvezetesebbé tehetjük a macska táplálékát, elősegítjük a jó emésztését, illetve fogainak rágással történő tisztítását, mely elengedhetetlen a fogkő képződésének megelőzéséhez. Kerüljük azonban a kizárólag csak konzerv vagy nedves eledellel történő etetést, hiszen ezeknek kb. 70%-a víz, fehérjetartalmuk és tápértékük alacsony, így a macskának jóval nagyobb mennyiséget kell belőle elfogyasztani ahhoz, hogy jól lakjon, nem is beszélve arról, hogy ez a típusú eledel a cica táljába kitéve hamar megromlik.
A macskaetetés fortélyai
Ha már megvan a táp, és van hozzá egy éhes kiscicus is, akkor csak az adagokat kell betartani, és mindenki boldog lesz. A kiscicával mindent könnyebb megszokatni, felnőtt macskánál már nagyobb kihívás, de ez sem reménytelen. Érdemes több praktikát bevetni. Tápváltásnál például először a régi eledelbe kell egy kevés újfajta macskatápot keverni, és ha ezt megeszi, akkor fokozatosan emeljük az új mennyiségét és csökkentjük a régit, egészen addig, amíg teljesen átállunk az új tápra. Segíthet az is, ha az új tápot szardíniaolajjal vagy a húslével leöntjük. Ezeknek az adagját is fokozatosan csökkentjük.
A legfontosabb, hogy ne izguljuk halálra magunkat, ha cicánk a felkínált eledelre nem veti azonnal rá magát, és szippantja fel az utolsó szemig az egészet, mert ez nem jelenti azt, hogy nem ízlik neki, és hogy később nem fogja jó étvággyal megenni. Legyünk türelemmel, és ne kínáljunk fel neki azonnal valami mást. Ha azonban eltelik másfél nap, és kedvencünk inkább éhezik, mintsem hogy megegye azt, amit kapott, akkor érdemes más ízt keresni. Vagy a finnyás macskákra alkalmazható praktikákat bevetni.
Hogyan ápold a macskádat nyáron?
A nagy hőségben nagyon fontos odafigyelni a macskára is, nehogy túlhevüljön, napszúrást kapjon vagy kiszáradjon. Az élősködők elleni küzdelemre is több figyelmet kell szentelnünk, mint máskor.
A nyár bizony kihívásokat tartogat a macskagazdik számára is. Már alig várod, hogy kiszabadulj a szabadba és részed legyen egy kis nyári szórakozásban? Ahhoz, hogy ebben az időszakban a macskád is egészséges és fitt maradjon, extra figyelmet kell szentelned neki.
![]() |
Biztosítsunk neki árnyékot! |
Milyen veszélyek fenyegetik a macskát?
A szívférgesség kockázata nagyobb a nyári hónapokban mint télen. A betegség szúnyogcsípés útján terjed, és bár a mediterrán országokban jellemzőbb, a betegséget okozó féreg bármikor megtelepedhet Magyarországon is, ráadásul a turizmus miatt már így is valós veszély.
A bolhák és kullancsok jelenlétére szintén fokozott figyelmet kell fordítani ezekben a hónapokban. A szívférgesség elleni gyógyszer beszerzése és havi a bolha- és kullancs kezelés csak néhány másodpercet vesz igénybe, de megmentheti a macskád életét.
Rendszeresen tisztítsuk az almot!
A nyári hónapok különböző bőrgombákat hozhatnak a macskák számára, néha még a macska nyálában megtelepedett láthatatlan élősködők is jelen vannak az alomban. A tiszta és száraz alom fenntartása segít a macska bőre és szőre egészségének megőrzésében, főleg a nyári hónapok alatt, mikor a baktériumok, gombák könnyen elszaporodnak. Ha azt veszed észre, hogy a macskád szőre csomókban hullik, azonnal vizsgáltasd meg az állatorvossal!
![]() |
Ne legyen sokat a napon! |
Óvd a macskát az erős napsütéstől!
Ha macskád nemcsak benti, hanem kijáró cica, tartsd bent a házban azokban az órákban, mikor a legerősebben süt a nap, és bizonyosodj meg afelől, hogy van egy árnyékos hely, ahova elbújhat a nap elől, mikor odakint van! Ez kiváltképpen a világos színű macskákra vonatkozik. Egy jó tanács, hogy a napozással kapcsolatban mindig azokat az irányelveket kövesd, amelyek az emberekre is vonatkoznak!
Ápold rendszeresen a macskád!
A rendszeres keféléssel csökkenthetjük a szőrgombócok okozta problémákat, és az alom és a lakás tisztántartásában is sokat segít ez a művelet.
Vigyázz a rovarirtó- és növényvédő szerekkel!
A növényvédő és rovarirtó szerek könnyen megbetegíthetik a macskádat. Ha használtál növényvédő szert a kertedben vagy a gyepeden, tartsd távol a macskád a bepermetezett területektől!
Ajánlott oltási program macskáknak
7. hét - kombinált oltás: macskanátha, panleucopenia (macskák parvovírusa)
9. hét - kombinált oltás 2.
11. hét - Leucosis oltás
13. hét - Leucosis oltás 2.
15. hét - FIP (fertőző hashártyagyulladás - macskák coronavírusa)
17. hét - FIP 2.
19. hét - Veszettség oltás (kijáró macskák esetén)
6. hónap - Veszettség oltás 2.
A macskanátha és a vírusos gyomor és bélgyulladás (panleukopenia) és a leucosis akár lakásban tartott állatokra is ráragadhat cseppfertőzéssel, ragályfogó anyagok, pl. a gazdi ruházatának a közvetítésével.
![]() |
Védjünk kiscicánk egészségét! Oltassuk be a fertőző betegségek ellen! |
Macskanátha
A macskanátha (rhinotracheitis infectiosa) igen elterjedt, kötőhártya gyulladással, gennyes orrfolyással és tüdőgyulladással járó betegség. Minthogy az egyik kórokozója herpes vírus, az állat ugyan tünetmentessé tehető, de a vírust egész életében hordozza, és üríti. A betegségen átesett macska visszatérően benáthásodik (hasonlóan az emberhez: akinek az ajkán egyszer kiütött a herpesz, az bizton számíthat a kiújulásra). A vírus átjut a méhlepényen, ezért a betegségen átesett nőstények kölykei már fertőzötten születnek. Ezért a betegségen átesett állatok ivartalanítása célszerű.
Leucosis
A leucosis (vírusos fehérvérűség) súlyos gyógyíthatatlan betegség, mely az immunrendszer működését gátolja. Ritkán jelentkezik önállő, úgynevetett specifikus tünetekkel; általában a visszatérő másodlagos fertőzések keltenek gyanút a betegségre. A kiscicák anyjuktól is örökölhetik, ebben az esetben a későbbi oltások tünetmentes állatokon hatástalanok lehetnek. Ezért is nagyon fontos a kölyök mentességének vérvizsgálattal történõ megállapítása. FONTOS! A teszt az utolsó 2-3 héten bekövetkező fertőzést nem mutatja. Ennek a gyakorlatban az a jelentősége, hogy a talált, és befogadásra kerülő macskát legalább 3 hétig mentes környezetben kell tartani a vérvétel előtt.
Fertőző hashártyagyulladás (FIP)
A FIP (fertőző hashártyagyulladás - macskák coronavírusa) szintén elterjedt betegség. Sokkal elterjedtebb, mint gondolnánk. Ugyanis a macskák jelentős része tünetmentesen hordozza a vírust (száraz forma): ebben az estben csak műtétkor tapasztaljuk – mellékleletként – a hashártyagyulladást. A nedves forma esetén a hasüregben felhalmozódó folyadék miatt (hasvízkór) az állat 3-4 hét alatt meghal.
Sajnos cicáinkat olyan halálos betegség is fenyegeti, mely ellen nem áll rendelkezésre védõoltás (FIV, más néven macska-AIDS), ezért ajánlott a mielõbb ivartalanításuk. Ennek következtében ritkábbá válnak az elcsatangolások, verekedések, így a fertõzés terjedésére is jóval kisebb az esély. A műtét nőstényeknél 4 hónapos kor után, kandúroknál 8 hónapos kor, vagy a "spriccelés" kezdete után bármikor elvégezhető.